1. אבקת וניל

כדי להרחיק את היתושים המציקים מהאזור שלכם וגם ליהנות מריח מרענן ונפלא, ניתן לערבב מעט אבקת וניל עם תחליב לתינוקות ביחס של 1:10 לטובת התחליב, ולמרוח את המשחה שנוצרה על האזורים החשופים בגופכם. בנוסף, אתם יכולים גם למוסס מעט תרמילי וניל במים ולרסס את התערובת על הבגדים והגוף, כדי להימנע מעקיצות היתושים. 

פתרונות להרחקת יתושים: מקלות וניל בתוך אבקה

2. תערובת שמנים אתריים

ערבבו בכוס של מים 10-5 טיפות של שמן אתרי אניס, בזיליקום או אקליפטוס, ורססו את התערובת על עורכם או על מקור חום אחר באזורכם שיכול למשוך יתושים, כדוגמת נורות, נר ריחני וכדומה; לאחר מכן, תוכלו לראות כיצד כל היתושים שמעזים להתקרב למקום מטופלים ברגע. בנוסף, כדי להרחיק את המטרד מביתכם, אתם יכולים לטבול מעט צמר גפן באחד מן השמנים האתריים שציינו כאן, ולהניח אותו על אדן החלון.

פתרונות להרחקת יתושים: שמנים אתריים

3. ציפורן

 מה שעליכם לעשות הוא לשים 5 גרם של חתיכות ציפורן בתוך כוס מים, ולהרתיח אותם במשך 15 דקות. אחרי שהתערובת מתקררת מעט, ערבבו 10 טיפות מן החליטה שנוצרה עם מעט מכל סוג של מי בושם שיש בידיכם, ורססו את התערובת על הגוף. כעת תוכלו להישאר באוויר הפתוח במשך שעתיים ואף יותר מכך, והיתושים לא יעזו להתקרב אליכם.

פתרונות להרחקת יתושים: כפתורי ציפורן

4. חליטת עשב מרווה

המרווה הוא אחד מצמחי התבלין הכי נפוצים כאן בארצנו, והוא גם מן הצמחים העתיקים ביותר שפורחים באזור הים התיכון. הצמח הנפלא הזה יכול לעשות פלאים בכל הקשור להרחקת מעופפים ויתושים מכם, אם רק תפעלו כך: ערבבו חופן שורשי עשב מרווה עם 1.5 ליטרים של מים (6 כוסות) והביאו לרתיחה; תנו לתערובת להיחלט במשך 20-30 דקות, ולאחר מכן שטפו איתה את עור הפנים שלכם – כך תגנו על עצמכם מהמטרד הקיצי.

פתרונות להרחקת יתושים: מרווה

5. חליטת עשב חיטה

בזמנים עברו, אנשים השתמשו בחליטת שורשי עשב חיטה על מנת להרתיע יתושים ושאר מעופפים ומזיקים מוצצי דם – וגם אתם יכולים לעשות זאת על מנת להרחיק את היצורים המטרידים האלו מכם. כל מה שצריך לעשות זה לערבב חופן שורשי עשב חיטה עם ליטר וחצי של מים (כ-6 כוסות), ולהרתיח עד שהגוון של העשב ייהפך לצהוב בהיר. לאחר שהחליטה מתקררת מעט, שטפו איתה את הפנים והידיים שלכם ותראו ששום יתוש לא יעופף לידכם בזמן הקרוב. 

פתרונות להרחקת יתושים: עשב חיטה

6. עלי בזיליקום

עלי בזיליקום ריחניים וירוקים יכולים להיות יעילים עבורכם לא רק על מנת לקשט ולהוסיף טעם לשלל מאכלים ביתיים, אלא גם עבור הרחקת יתושים. מה שאתם צריכים לעשות הוא לאסוף כמה עלי בזיליקום טריים וקצוצים ולהניח אותם בחלקים הפתוחים בביתכם, או לחלופין לשפשף אותם בעדינות על האזורים החשופים של עורכם; מיד לאחר מכן תוכלו להיווכח שהיתושים פשוט מפסיקים להתעניין בכם. 

פתרונות להרחקת יתושים: עלי בזיליקום

7. מליסה רפואית

למליסה הרפואית, צמח מרפא בעל שימושים רבים יש גם יכולת נהדרת להרחיק מכם יתושים בזכות ניחוחו הלימוני והמרגיע, שנחשב בעבור מזיקים שכאלו כלא נעים כלל. כדי להשיג את היתרון הנפלא הזה ולגרש את היתושים מסביבתכם, אתם יכולים לגדל את הצמח הזה בחלקים הפתוחים של ביתכם, או לשפשף את עליו בעדינות על האזורים החשופים של עורכם.

פתרונות להרחקת יתושים: מליסה רפואית

8. נפית החתולים

אם יש לכם חתול בבית, כדאי שתשקלו פעמיים אם להכניס את הצמח הזה לביתכם – מכיוון שניחוחו גורם לחלק מהחתולים למעין תגובת "שכרות" משעשעת והם מתחילים לקפוץ, ליילל, לגרגר ולהתנהג מוזר במשך שעתיים לערך. מנגד, ליתושים הניחוח של הצמח הזה גורם פשוט להתרחק, ולכן הוא יעיל במיוחד נגדם; אז גדלו אותו בגינתכם כהגנה מפני המטרד, או שתמעכו מעט מהעלים שלו ושפשפו אותם בעדינות על עורכם החשוף.

פתרונות להרחקת יתושים: חתול לצד צמח נפית החתולים

9. תערובת שמן לבישול, שמפו וחומץ

מלבד שלל הצמחים שהזכרנו בכתבה זו, אפשר גם לייצר תערובת דוחת יתושים יעילה ביותר משילוב של כמה פריטים שוודאי יש בכל בית. התערובת הזאת מורכבת מחומץ 9% - שניחוחו דוחה ומרחיק את היתושים, משמפו – שמרכך מעט את הריח החזק שלה, ומשמן – המשמש כבסיס ליצירת קרם שניתן למרוח על הגוף. עליכם לערבב היטב כמות שווה של 3 המרכיבים האלו עד שנוצר מעין קצף לבן, ואז אתם יכולים כאמור למרוח אותו על עורכם, או לחלופין לשפוך לתוך צנצנת ריקה ולהציבה בפינה פתוחה בביתכם.

פתרונות להרחקת יתושים: בקבוקי שמנים

לסיכום

כל הפתרונות השונים שהבאנו בפניכם כאן יכולים להיות יעילים עבורכם כדי לייצר הגנה מספקת מפני עקיצת יתושים, וודאי תוכלו ליישם חלק מהם כבר מעתה, כשהעונה החמה החלה. שיהיה לכם קיץ נעים ונטול יתושים!