דוגו (דוד לייטנר) הוא ניצול שואה שצעד בצעדת המוות מאושוויץ. כל שנה בתאריך 18.1 הוא נוקם את נקמתו הפרטית בנאצים ואוכל 2 מנות פלאפל. הוא מזמין את משפחתו ואת כל עם ישראל לאכול יחד איתו את הפלאפל ומכריז "עם ישראל חי ומבסוט ואכל פלאפל".

גאווה שיש אצלינו בחבל בן אדם כל כך מעורר השראה!

אתמול דוגו יחד עם חברי מועדון ניר גלים ובני דרום פתחו את מבצע דוגו לשנה זו במועדון בניר גלים. דוגו סיפר את סיפורו ואיך התחיל מבצע דוגו

וכולם ביחד אכלו את הפלאפל ולסיום הכריזו כולם ביחד "עם ישראל חי!"

אנחנו במועצה מצטרפים באהבה למבצע ומזמינים אתכם גם לקחת חלק, לאכול פלאפל ולהיות חלק מעם ישראל חי ומבסוט.

בקבוצת יבנה, בבני דרום ובניר גלים פותח הנוער האדיר שלנו 'פלאפל דוגו' לערב אחד.

ב-18 בינואר 1945 בצהריים, הייתי ילד בן 14 וחצי צועד במשך 3 ימים יחד עם כ-60 אלף אנשים במצעד המוות מאושוויץ-בירקנאו" מספר דוגו ל'סרוגים'.

"קור מקפיא של 18 מעלות מתחת לאפס ואני בקושי לבוש, חצי מכנס, חולצה בלי כפתורים ונעליים קרועות. קופא מקור ללא אוכל, ללא הפסקות ושינה במשך 2 לילות ברצף". ברגעים הקשים האלה דוגו לא האמין שיזכה להינצל מכל הסבל ולזכות להגיע לארץ ישראל ולאכול פלאפל חם בשוק מחנה יהודה, אך גורלו הטוב זיכה אותו להפוך את יום הסבל הקשה ליום חג, אליו הוא מזמין מידי שנה את משפחתו המורחבת ואת כל עם ישראל.

באמצע מצעד המוות נרדמתי ואני חולם על הבית על אמא שנרצחה עם האחיות שלי והחברים שלי מהתלמוד תורה שנרצחו בסלקציות של החגים בירקנאו.

אני נזכר שאמא שלי תמיד סיפרה לי על כמה שטוב בארץ ישראל, שמרוב שטוב שם הבולקע (לחמנייה ביידיש) גדלים על העצים בירושלים.

ואני חולם שאני מתחנן לאמא שלי שתתן לי בולקע אחד, והיא אומרת לי דורל (הכינוי שנתנה לו) אני לא יכולה לתת לך בולקע רק כשנהיה בארץ ישראל, בירושלים תוכל לקבל ואני ממשיך לבכות ואז אני מתעורר מהחלום וממשיך לצעוד כשכולי גוש קרח

דוד ניצל ממצעד המוות ולאחר כמה שנים זכה גם לעלות לארץ והוא כמובן הלך לירושלים לחפש את ה'בולקע' על העצים.

"אני מגיע לשוק מחנה יהודה ואני שומע שם את הרשרוש של השמן הרותח ובתוכו אני מגיע ורואה את הכדורים האדומים ששוחים להם בשמן. הרגשתי באותו הרגע שאמא שלי אומרת לי 'דורל' מה שאמרתי לך על הבולקע שגדלים על העצים בירושלים- כאן זה נקרא פלאפל".

מאז אותו יום כל שנה דוגו הולך ב18 בינואר לאכול פלאפל עם אשתו נכדיו וניניו ואליו מצטרפים מאות אנשים לנקום את נקמת מצעד המוות מאושוויץ-בירקנאו.

"אל תחששי הפלאפל לא משמין, זה בדוק מכל הבחינות מי שאוכל אותו הוא זה שמשמין" אומר לי דוגו לסיכום בהומור מעורר השראה.

מתוך כתבה על דוגו באתר סרוגים 18.1.17