תכניות שונות

לחצו על הכותרת לפתיחה:

קפה אירופה

מועדון וותיקי ניר גלים הפועל במתכונת " קפה אירופה", מהווה מסגרת חברתית לניצולי שואה במימון משרד הרווחה, המועצה וישוב ניר גלים.

המועדון מסייע בניצול שעות הפנאי של האזרחים הוותיקים, מעניק תמיכה הדדית, מפיג בדידות ומספק עניין והעשרה לחברים הוותיקים.

הפעילויות במועדון שונות ומגוונות: התעמלות, פעילות יצירתית, הרצאות, חוגים, סדנאות, שעורי תורה, פעילות בין דורית עם קב' גיל שונות.

המועדון פתוח ארבעה ימים בשבוע בימי ראשון עד רביעי בשעות : 9:00-10:30.

רכזת המועדון: שרון בן עדי- יגודניק.

המעוניינים להצטרף מוזמנים ליצור קשר עם שרון: 050-2023336

ב-6.3 התקיים מופע לחברי המועדון ולבני משפחותיהם בו הופיע המוזיקאי נתן סלור, שסיפר ושר משיריו של סבו המשורר נתן אלתרמן.

צילום בגיל

ניצולי שואה השתתפו בסדנת צילום ייחודית לגיל השלישי ויציגו בקרוב תערוכת צילומים בבית העדות
במהלך החודשים האחרונים התקיימה במושב ניר גלים סדנת 'צילום בגיל' בהשתתפות ניצולי שואה בני הגיל השלישי. הסדנא נערכה בהנחיית סיגל הראל מור, שאף יזמה והפיקה את התוכנית, מדריכת הצילום אליסיה שחף, והסופרת רונית קרן . בנוסף, ליוותה את הסדנא העובדת סוציאלית אברו גולה מהמחלקה לשירותים חברתיים.
"הסדנא נועדה לספק למשתתפים אמצעי להבעה באמצעות טכניקות של צילום", מסבירה מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים, אורלי אהרוני, "אפשרנו למשתתפים לצלם את חוויותיהם האישיות, ובאמצעות כך להתמודד עם זיכרונותיהם". 
עובדת סוציאלית שליוותה את הקבוצה, אברו גולה: "משתתפי הסדנא, רובם ככולם ניצולי שואה, יצאו למסע צילום ייחודי בעקבות סיפוריהם האישיים. המשתתפים התנסו באומנות הצילום ככלי לביטוי רגשות ולהעברת הסיפור האישי באמצעים ויזואליים ואומנותיים". במהלך הקורס אף יצאו המשתתפים לשני סיורים לימודיים - האחד, במדרחוב נחלת בנימין, והשני במוזיאון לזכר ניצולי השואה יוצאי סלוניקי ויוון. "הקורס היה משמעותי וחווית הלימוד הייתה לא פחות ממרגשת" מסכמת אברו.
אחת המשתתפות אסתר אונגר (מוגדי), מספרת "נזכרתי בעצמי לפני עשרות שנים, אז מאוד אהבתי לצלם. מאז עברו שנים רבות והסדנא עוררה בי מחדש את האהבה לצילום. האווירה הייתה מאוד נעימה ופתוחה והנסיעות מחוץ ליישוב היו מהנות ומרעננות".
מזל וייס, אשר השתתפה אף היא בסדנא מוסיפה: "ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו פחות יוצאים ונחשפים לעולם, והמפגשים עוררו מחדש את הסקרנות שלי ואפשרו לי להתבטא ולהיחשף לזוויות המבט השונות והמגוונות של החברים. הנסיעות לסיורים היוו שינוי אוירה מרעננת".

בסיום הסדנא בחר כל משתתף תמונה אחת המבטאת את סיפורו האישי, ובקרוב יוגדלו התמונות ויוצגו בתערוכת צילומים שתוצג בבית העדות ותהיה פתוחה לקהל הרחב.

חברי ניר גלים, שורדי שואה שהשתתפו בתוכנית "צילום בגיל" בשנה החולפת, נבחרו להציג את צילומיהם בתערוכה שהתקיימה ביום השואה בכנסת ישראל.

במסגרת  הטקס הממלכתי "לכל איש יש שם" הוצגה תערוכה של כ 20 צילומים נבחרים של משתתפי "צילום בגיל" מרחבי הארץ. 5 מתוך 20 תמונות שהוצגו בתערוכה היו של שרידי שואה מניר גלים: לאה לנדסמן, אסתר אונגר, שרה שפר ,דוד (דוגו) לייטנר ושרגא שמר. בעלי התמונות הנבחרות הוזמנו לקחת חלק בטקס הממלכתי ביחד עם בני משפחותים. במהלך הביקור בכנסת ניצבו הצלמים המציגים בתערוכה לצד תמונותיהם וסיפרו על המסר /האירוע שביקשו לבטא בתמונה.

לאחר סיום הטקס הוזמנו המשתתפים לאחד מחדרי וועדות הכנסת שם ישבו סביב שולחן הוועדה כשבני משפחותיהם יושבים מסביב ושמעו דברי ברכה מנציגי אש"ל  ומנהלת תכנית "צילום בגיל" סיגל הראל מור.

מספרת אברו גולה העובדת הסוציאלית של ניר גלים שליוותה את הקבוצה: הביקור בכנסת היה חוויה מרגשת עבור המשתתפים ובני משפחותיהם וכמובן גם עבורי. לראות את הדרך שעשו הניצולים ממחנות ההשמדה ועד העמידה בגאון בכנסת ישראל כשתמונותיהם  הנבחרות מוצגות בהערכה בפניי חברי כנסת ושרי ממשלה ועוד אורחים רבים סימלה את ניצחונם האישי.

כבוד גדול שחמש תמונות מתוך עשרים תמונות שהוצגו בתערוכה ונבחרו בקפידה ע"י אש"ל מבין כל המשתתפים בתוכנית "צילום בגיל" בכל הארץ, היו תמונות של הקבוצה שלנו מניר  גלים.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ברך אותם, אישי ציבור וביניהם חברי כנסת רבים כגון בוז'י הרצוג וענת ברקו התעניינו והקשיבו לסיפורם האישי.

מבשלים זיכרונות

שירותים חברתיים-1 (1)

מועדון נשים בן זכאי

מועדון הנשים בבן זכאי "צ'אנה חייאר" פועל ממאי 2017 ופתוח עבור כל נשות בן זכאי מגיל 60 ומעלה.

המועדון זוכה לתקצוב מלא מהמועצה ומלווה על ידי עו"ס קרן אופיר-פולק מהמחלקה לשירותים חברתיים וכן לתמיכה של יו"ר הועד אורי גואטה שמסייע בכל דבר שנדרש. 

את המועדון מפעילה בהתנדבות עופרה אלמוג בת היישוב שעושה זאת מכל הלב, עם הרבה מאוד אהבה לנשים ולעשייה.

בתחילת המועדון עסקו הנשים בצילום בהנחייתה של לילך בר ציון - פוטותרפיסטית ומנחת קבוצות ולאחר עשרה מפגשים הצילומים הוצגו בתערוכה מכובדת ביישוב וחלקם מעטרים עד היום את בית העם.

בין הצילומים ניתן גם למצוא תמונות של טנא (פורטונה) עטיה זכרונה לברכה שלקחה חלק פעיל במועדון ואהבה לצלם וללמוד דברים חדשים.

כיום הנשים במועדון מגיעות יומיים בשבוע, ועוסקות במגוון עצום של פעילויות.

טיולים וסיורים ברחבי הארץ: ביקור בכנסת, בכותל, בפארק המדע ברחובות, במוזיאון אגם בראשון לציון, ועוד.

סדנאות: שזירת פרחים, רקמה, הדפס על עץ, ציור, פסיפס, תאטרון, התעמלות.

הרצאות מגוונות: תזונה בריאה, יהדות, טיולים בארץ.

 

ובין פעילות לסדנא מתקיימות שיחות מרתקות בין הנשים על אוכל, חגים, משפחה מורחבת ועוד קצת אוכל והמון חוכמת חיים.

מדהים ומעורר השראה לשמוע את הנשים מדברות על עבודת כפיים מסיבית במשק עם חליבת פרות, גידול פרחים, עזים ותרנגולות יחד עם גידול ילדים ודאגה תמידית לארוחה חמה.