בתחילת השנה התכנסה ועדה רבת משתתפים לדיון בנושא המשפיע על כולנו - התנהגות לא הולמת והשתוללויות בהסעות המועצה לבתי הספר ובחזרה.

הועדה התכנסה בהשתתפות: ראש המועצה, מחלקת החינוך, שיטור קהילתי, מחלקת תחבורה, מנהלי בתי הספר עמיחי ונעם, נופר- מנהלת המחלקה לביטחון קהילתי, מחלקת בטחון , מחלקת הנוער, נציגי קהילות, נהגים, מתנדבים וגורמים מהמשרד לביטחון פנים.
התחלנו להתניע את העבודה באיסוף מידע, מיפוי וניתוח של האירועים כדי לאתר את דרכי הטיפול הנכונות.
לאחר מכן נפגשנו עם נציגי ההורים ונציגי הקהילות, בפגישה שהוקדשה לחשיבה על יצירת מרחב היסעים בטוח ומוגן עבור ילדנו . חלק מהתהליך הרחב הוא יצירת אמנת היסעים אחידה עבור כולנו, ואנו מביאים לכם את אמנת ההיסעים שגיבשנו:

מתוך האמנה:
"אנו מאמינים כי יצירת מרחב היסעים בטוח ומוגן עבור ילדנו הינה אחריות משותפת של כולנו: מערכת, הורים ותלמידים.
"חלק מרכזי ביצירת מרחב מוגן ובטוח הוא יצירת מערכת הכללים והנהלים שתחול על כולנו."

בנוסף הוחלט על נוהל דיווח המתייחס לשרשרת הדיווח והטיפול הלכה למעשה באירועי אלימות במרחב ההיסעים, ע"י צוות מצומצם במועצה.

בחודשי הקיץ , לפני תחילת שנת הלימודים נהגי המועצה ונהגי מסיעי מוטי קיבלו תכניות הכשרה לזיהוי התנהגויות סיכון, תגובה, דיווח בהסעות. בנוסף הם קיבלו כלים מקצועיים לנהג הן בפן המעשי של נהיגה בטוחה יותר והן בפן החינוכי והאחריות שצריכה להיות לנהג מתוקף תפקידו כנהג ילדים.

אנו מאמינים כי שיתוף הציבור בכלל וההורים בפרט בתהליך, הינו הכרחי להצלחתו, וכי ובתחילת שנת הלימודים הבאה נתחיל לראות את השינוי המיוחל, והאווירה בהסעות תהיה חיובית ומיטיבה.

אמנה

השתלמות לנהגים

ההכשרה בוצעה בניהולה נופר גואטה – מנהלת מחלקת ביטחון קהילתי ובשיתוף יקיר צמח מנהל מחלקת תחבורה
ב-2.8.22 נהגי המועצה ונהגי מסיעי מוטי עברו הכשרה להתמודדות נכונה עם התופעה של התנהגות לא הולמת והשתוללויות בהסעות המועצה לבתי הספר וחזרה.
נהגי האוטובוס הם לרוב הדמות הבית ספרית הראשונה והאחרונה עימו הילדים באים במגע מידי יום בבית הספר. 
הם נמצאים בעמדה ייחודית התורמת להבנת אלימות התלמידים בהסעות על סמך התצפיות שלהם.
למרות שאחריותם העליונה היא נהיגה בטוחה, נהגי הסעות נדרשים להתמודד עם בעיות הטרדות, אלימות, בריונות וכל סוג אחר של אלימות במהלך הנסיעה. במסגרת תפקידם, הם יוצרים לעיתים קשר לא רק עם התלמידים אלא גם עם ההורים, מנהלי בית ספר ומורים.
השתלמויות לנהגים לצורך הכשרתם להתמודדות נכונה עם התופעה. תכני ההכשרות כללו בירור ערכים, התמודדות עם רגשות הכרוכות בהתמודדות היומיומית עם התופעה, זיהוי משאבים אישיים, לימוד מעמיק של תופעת האלימות והדרכים למנוע אותה, העלאת תודעת השירות של הנהגים לתושבי המועצה, פעילות חווייתית מעצימה ועוד.
חלק מרכזי בהכשרות הוא ההיכרות של הנהגים עם האמנה ומדרג התגובה שהוגדר במועצה והבטחת הטמעתו.
במפגש ההכשרה ניתן מקום גם לשיתוף בקשיים ובתסכולים שחווה הנהג במהלך עבודתו.

הכשרה זו לנהגים עשויה לתרום לתחושת הקוהרנטיות הקהילתית של התלמידים ולתפיסתם, כי לקהילה אכפת מהם וכי היא מעמידה לרשותם משאבים קהילתיים, המסייעים להם בהתמודדות עם אלימות בהסעה .

השתלמות נהגים.jpe
השתלמות נהגים1.jpe
השתלמות נהגים2.jpe
השתלמות נהגים4.jpe
השתלמות נהגים5.jpe