שומרות הסף - יחד נבנה רשת ביטחון למען נשים בקהילה

בשבוע שעבר הסתיימה סדנת הכשרה של שומרות סף בקהילה, פרויקט ייחודי בהנחיית רות גנאל M.A: ., מנחת קבוצות, ומאמנת משפחתית ובניהולה של הגב' נופר גואטה ועו"ס עיינה גואטה שהפעילו את הפרויקט מתוך פנייה מהקהילה ועם רצון לייצר רשת ביטחון לנשים בקהילה ,העלאת המודעות בנושא זה, איתור וזיהוי, יכולת להכיל את שיתוף המידע והכוונה לסיוע במידת הצורך ולפי רצונה האישי של האישה 

פרויקט שומרות הסף במועצה אזורית חבל יבנה, הנו פרי שיתוף פעולה של מחלקות למניעת אלימות המכיל גורמי מקצוע שונים: הרשות לביטחון קהילתי והמחלקה לשירותים חברתיים.

רציונל הפרויקט נשען על ההנחה שלעיתים, מי שחשוף להתנהגויות סיכון כמו אלימות כלפי נשים, אינם בהכרח אנשי מקצוע שתפקידם הרשמי הוא להתערב ולתת מענה.

אלא, מדובר באזרחים, עוברי אורח, שכנים או, אנשים, שהמקצוע הרשמי שלהם אינו כולל בתוכו אחריות כלשהי להתערבות במצבי סיכון.

אנשים רבים בקהילה הם בעלי מידע על תופעות שאנחנו רוצים למנוע ועל מבוגרים וצעירים המעורבים בהן.  אנשי מקצוע כמו: בלניות, יועצות הנקה, מאמנות ספורט, קוסמטיקאיות וכדומה עשויות להיחשף לנשים אשר נמצאות במצוקה. עם זאת, לרוב, אין לאותם תושבים בעלי המקצועות השונים,  את הידע והדרכים בהם רצוי או צריך להגיב כאשר הם נחשפים למידע. לכן הכשתן כשומרות סף עשוי לסייע בהעלאת מודעות לזיהוי נורות אזהרה אדומות בזוגיות אלימה, איתור והכוונת הנשים לקבל סיוע.

במפגש הראשון של הכשרת שומרות הסף התפתח דיון פתוח תוך שאילת שאלות סביב סיטואציות אפשריות והכרת הדינמיקה של האלימות בקשר הזוגי : כיצד מתפתח דפוס הקשר האלים, נורות אזהרה, מדוע נשים מוכנות להיות בקשר אלים.

המפגש השני דנו כיצד מעודדים פתיחות ואמון- אתיקה ודיסקרטיות, הקשבה, תמיכה ועידוד.

שומרות הסף ימשיכו לפעול לאורך כל השנה.

להתנדבות:

נופר גואטה
מנהלת הרשות לביטחון קהילתי